Makatta Kanama

Makatta Kanama Neden Olur? Makat Kanaması Sebepleri

Makatta kanama diğer bir deyişle dışkıda kan varlığı hemen hemen her yaş grubundan hastaların karşılaşabileceği bir durumdur. Böyle bir semptom varlığında hemen kötü düşünülmemeli ve duruma soğukkanlı davranmak gerekir. Makat kanaması kötü huylu hastalıkların belirtisi olabileceği gibi iyi huylu hastalıklar olarak tanımlanan (makat çatlağı,basur) gibi hastalıkların sonucu oluşabilir.

melena

Makatta Kanama Nasıl Anlaşılır?

Kanı ya dışkılama sonrasında tuvalette kendiniz görürsünüz veya bazı durumlarda tuvalet kağıdına ya da çamaşırınıza elinize bulaş şeklinde karşınıza çıkabilir. Bu hususta önemli olan kanamanın niteliğidir. Mide ve 12 parmak bağırsağından oluşan kanamalar daha yukarılardan ve yavaş geldiği için kahve telvesi kıvamındadır. Tıp dilinde bu kanamalara “melena” adı verilir. Soldaki görselde mide ve yukarısından kaynaklanan kanamalara bir örnek gösterilmiştir.

Diğer bir kanama tipi ise ele gelen kırmızı parlak renkli kanamalardır. Bazen tuvaletr sonrası tuvalet kağıdına, bazende dışkı üzerinde parlak renkte görülebilir.

Bazı durumlarda ise gizli kanamalar olarak adlandırabileceğimiz durumlar mevcuttur. Bu kanamanın tespiti için özel testler yapılması gereklidir. Mutlaka araştırılması gereken bir konudur.

Makatta Kanama Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda saydığımız nedenler en sık makatta kanama yapan sebeplerdir. Daha öncede söylediğimiz gibi mutlak sebeple araştırılması gereken bir durumdur.

Halsizlik, sürekli uyuklama isteği, merdiven çıkma basit egzersizlerde dahi nefes nefese kalma gibi durumlarda makat kanamasının kan düşüklüğüne sebep olduğu akla gelmelidir. Bu sebeple hastanın eline gelen bir makatta kanama belirtisi yok ise gizli kanamalar düşünülüp “dışkıda gizli kan” dışkıda gizli kan tahlili yapılması gereklidir.

Makat Kanaması ile Hangi Bölüm İlgilenir?

Makat hastalıklarının tamamı genel cerrahi branşının alanıdır. Sizde de makat kanaması şikayeti var ise en kısa sürede bir genel cerrahi uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Genel cerrah muhtmelen öncelikle sizden kan tahlili ister ve rektoskopi önerir. Rektoskopi lavman sonrası özel bir alet ile makatta içeri bakılması ve son kısm kalın barsaklar ile anüsün değerlendirilmesi işlemidir.

Makatta Kanama İçin Kremler Nelerdir?

Makat kanaması düşünüldüğü kadar basit ve hekim önerisi olmadan eczaneden krem alınıp kullanacak bir durum değildir. Mutlaka kanamanın sebebi araştırılmalıdır. Piyasada var olan makat kanaması kremleri aslında makat kanamasının en büyük sebeplerinden birisi olan makat çatlağı için kullanılan kremlerdir. Daha önce makat çatlağı yazımızda bu kremlerden bahsetmiştik.

Arama sorguları: makatta kanama sebepleri, makat kanaması neden olur, makatta kanama belirtileri, makatta kanama makat çatlağı, makat kanaması hangi bölüm

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı