Makatta ŞişlikMakatta AğrıMakatta Kanama

Makat Şişliği Neden Olur? Makatta Şişlik Nedir?

makatta şişlikMakat şişliği, makatta şişlik birçok hastalıkta görülebilen ve hastaların yaşam kalitesini ileri derecede etkileyen bir sağlık problemidir. Makat şişliği tıpkı diğer makat hastalıkları gibi hastalar tarafından utanılan çekinilen ve doktora gitmesi zor gelen bir hastalıktır. Hastalar genelde makat bölgesi hastalıkları konusunda doktora başvurmaya çekinirler. Makat hastalıklarna bakan doktor Genel Cerrahi uzmanlarıdır.

Makat hastalıkları hastaya verdiği rahatsızlığa ve o rahatsızlığa ek olarak yanında eşlik eden semptomlara göre belirlenirler. Hastalarda ilk ve öncelikli olarak sorulması gereken sorular;

 • Makatta şişliğin yanında makatta kaşıntı var mı?
 • Makatta şişlikle beraber yanma mevcut mu ?
 • Makatta şişlik ağrıyor mu?
 • Makat şişliği ile beraber kanama oluyor mu?

Makatta şişlik şikayetiniz varsa ve bir genel cerrahi uzmanına başvurursanız size bu sorular yöneltilecektir. Makat şişliği bir hastalık değildir. Bu yukarıda soruların cevapları ve detaylı bir makat muayenesi, ihtiyaç halinde yapılacak ek tetkiklerle beraber makat hastalığının tanısı konulur.

Makat Şişliği Yapan Hastalıklar Hangileridir?

Makat hastalıkları kendi içlerinde ayrılırlar. Bir çok hastalık makata şişlik yaparak kendini gösterebilir.

 • Hemoroid, basur
 • Makat apsesi
 • Makat siğili
 • Barsak kanseri
 • Kıl dönmesi

En sık makatta şişlik yapan hastalıklar olarak sayılabilir. Bazı özel durumlarda hekime gitmek şarttır. Bu durumlar daha önemli ilerleyici bir hastalığın belirtisi olabilir. İleri tedavi ve ameliyat gerektirebilir. Bu durumlar

 • Büyük abdest esnasında makattan kan gelmesi
 • İncelmiş dışkı
 • Tuvalet alışkanlıklarında değişme
 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • Kilo kaybı

Makat Şişliği Nasıl İner? Makat Şişliği Tedavisi

makatta şişlik

Öncelikle detaylı bir muayeneyle hastanın şikayetleri beraber değerlendirilmelidir. Doktor detaylı bir makat muayenesi yapar anemnez denilen hastanın hikayesini alır hepsi birleştirilerek hastalığa ulaşılır. Her makat hastalığının ayrı tedavisi vardır. Bu sebeple amakt şişliğiniz var ise hekime başvurmadan ilaç kullanmayınız. Genelde insanlar her türlü makat hastalığında sıcak suya oturmanın iyi geleceğini düşünürler. Bu durum bazı makat hastalıkları için doğru olabilir. Makat çatlağı, basur, hemoroid durumunda hekimler hastalara ılık su oturma banyosu önerirler. Ancak hastada apseye yani makat iltihabına bağlı bir şişlik var ise sıcak suya oturmak duurmu daha da ilerletecektir. Bu sebeple detaylı  muayene şarttır.

Makatta Şişlik ve Yanma Neden Olur?

Şayet makat etrafında bir makat apsesi var ise aynı zamanda sıcaklık artışı ve yangı meydana gelir.  Herhyangi bir müdahale edilmemeli ve apsenin ilerlememesi için doktora başvurulmalıdır.

Makatta yanma hissi aynı zamanda hemoroidlerde olabilir. Hemoroid yani basur hastalığında hastalar eline gelen memeler olduğundan bahsederler. Bu memeler bazen içeri itilebilir. ya da ilerlemiş hemoroidler içeri itilemeden kalır. Mutlak tedavi gerektiren bir durumdur. Vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

Makat çatlağında yanma hissi gelişebilir ancak şişlik genelde olmaz. Makat çatlağı yazımızı okumak için lütfen tıklayınız.

Makatta Şişlik Kanama Neden Olur?

makatta şişlik

Makat kanaması yaşa bağllı olarak ciddi hastalıkların belirteci olabilir. Hertürlü makat kanaması durumunda genel cerrahi uzmanına başvuru şarttır. Makat çatlağı, hemoroid (basur) hastalığından tutunda barsak kanserine kadar birçok hastalığın belirteci olabilir. Hemoroid hastalarında hem makatta şişlik hemde kanama olabilir. Makatta kanama isimli yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Makatta Şişlik Kremi

Sanılanın aksine böyle bir krem bulunmamaktadır. Makat çatlağı için kremleri makat çatlağı yazımızda belirtmiştik, veya hemoroid basur kremleri mevcuttur. Özellikle hemoroid hastalığında şişlik olduğu için hastalara kremler reçete edilir. Bu kremlerin hemoroid hastalığı için faydası bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak makat şişliğinde hastalığın ne olduğu bilinmeden tanısı konulmadan bu kemlerin kullanımı uygun değildir. Lütfen makat şişliği şikayetiniz var ise en yakın sağlık kuruluşundan genel cerrahi branşına randevu alınız.

Makat Şişliğine Hangi Doktor Bakar?

Genel cerrahi başta karın içi organların cerrahi tedavileri; Barsaklar, son barsak rektum vecerrahi hastalıkları safra kesesi ve safra yollarının cerrahi hastalıkları, karaciğer ve dalak cerrahi hastalıkları, mide ve 12 parmak barsağın cerrahi hastalıkları, pankreasın cerrahi hastalıkları ile ilgilenen branştır.

Bunun yanında karın ön duvar defektleri kasık göbek mide fıtıkları, tiroid ve paratiroid hastalıkları cerrahi tedavisi, kadın ve erkeklerde meme hastalıklarının cerrahi tedavisi ile ilgilenir.

Makat yani anal bölge hastalıklarıyla ilgilenen tıp dalı Genel Cerrahidir. Makat şişliği sorununuz var ise genel cerrahi branşından randevu alınız.

Arama sorguları: makat şişliği nedir, makat şişliği tedavisi, makat şişliği nasıl iner, makatta şişlik sebepleri

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı