Makatta Şişlik

Makat Apsesi Nedir? Makatta Apse Nasıl Tedavi Edilir?

Makat apsesi kişilerin sıklıkla karşılaştığı ancak yine diğer makat hastalıkları gibi hekime müracaat konusunda zorlandığı, utandığı sıkıldığı bir hastalıktır. Maka bölgesinin enfeksiyonlarına yani iltihaplanmasına genel olarak apse veya bazı özel durumlarına anal fistül diyoruz. Makat apsesinin çeşitlki dereceleri vardır. Bazı makat apseleri kolaylıkla tedavi edilebilirken bazıları hem hekim hem de hasta için zorlu süreçlere dönüşebilmektedir. Makat apseleri genel bakışla kendini makatta şişlik, hassasiyet sıcaklık artışı ile gösterir.

makat apsesi

Makat Apsesi Nasıl Oluşur?

İlk makat apsesi sorunu 1800’lü yılların sonunda tanımlanmıştır. Oluşum şekli ile ilgili bir çok teori bulunmaktadır. en genel geçen teori makat çevresinde ve içerisinde bulunan bez yapılarının tıkanmasına bağlı olarak apse geliştirği bildirilmiştir. Bu gland denilen bez yapılarında salgıların sıkışması ve katran kıvamı gibi bir kıvam alması sonucu makatta apse meydana gelmektedir. Makat apsesinin oluşmasında cinsiyet, yaş, sigara kullanımının etkili olmadığı gösterilmiştir. Yani kadın olmak makatta apse oluşmasını artırır demek veya erkeklerde makatta apse daha az görülür demek yanlıştır. Yapılan çalışmaların bir çoğunda makat apsesinin diyabet yani şeker hastalığı ile orantılı olduğu gösterilmiştir.

Makatta Apse Nasıl Anlaşılır? Makatta Apse Belirtileri Nelerdir?

makatta apse

Makat apsesinin ilk belirtisi otururken veyta büyük abdest yapma esnasında hastanın şiddetli ağrı hissetmesidir. Yine makat bölgesinde kızarıklık makat apsesi için tipik bir özelliktir. Bu aşamada özellikle şeker hastalığı olan bireylerde ilk yapılması gereken hareket bir genel cerrahi uzmanından randevu almak ve ayrıntılı makat muayenesi olmaktır. Makat hastalıklarıyla alakalı toplumda bilinen birçok yanlış vardır. Bölgenin insanların mahrem ve hassas bölgesi olması kulaktan dolma bilgilerin artmasına hatta insanların makat bölgesine karışımlar sürmesine kadar ilerlemektedir. Doğru olan davranış bir profesyonelden destek almaktır.

Makatta şişlik yapan en önemli sebeplerden biri makat apsesidir. Diğer makatta şişliğe sebebiyet veren hastalıklar için Makatta Şişlik yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat Apsesi Kendiliğinden Patlar mı?

Yazının başında hastalığın seviyeleri olduğundan bahsetmiştik. Tıpkı bir akciğer enfeksiyonun kimi insnalarda ayaktan atlatıldığı, kimi kişilerde yoğun bakım ünitesine yatış gerektirdiği gibi düşünebilirsiniz. Cerrahide apseye yani içi iltihap dolu dokuya temel yaklaşım drenajdır. Drenajın kelime anlamı içini boşaltmak olarak anlatılabilir. Cerrahi pratikte makat apselerini boşaltmak gerekir. Bazen hastalar apse durumunu hafif atlatabilir. Bu durumlarda apse patlar ve hasta rahatlar. Bu durum zaman zaman tekrarlayabilir. Ancak bu tarz hastalarda. Anal fistül hastalığı akla gelmelidir. Kendiliğinden patlama iyi veya kötü olarak yorumlanmamalıdır. Mutlaka bir genel cerrahi uzmanından profesyonel destek alınmalıdır. En kısa zamanda genel cerrahtan randevu alıp muayene olunuz.

Makat Apsesi Doğal Çözüm

Günümüz çağında alternatif tıp tedavileri halka abartılarak anlatılmakta ve bazı ürünler her derde deva şeklinde satışa sunulmaktadır. Bilinçli hastaların bu ürünlere itimat etmemesi gerekmektedir. Makat hastalıklarında yanlış tedaviler bölgenin anatomisini bozmakta ve hekimlerin cerahların işini daha da zorlaştırmaktadır. Genel cerrah muayenesi şarttır.

Makat Apsesi Kremi Var mıdır ?

Piyasada makat hastalıkları için reçete edilen kremler vardır. Örneğin ankrekta isimli krem makat çatlağında kullanılır. Hastaların geri dönüşleri ve şikayetlerin azaltılmasında çok etkilidir. Bir diğer makat hastalıklarından hemoroid hastalığın ağrının azalmasına şişliklerin inmesine yönelik kremler yıllardır reçete edilmektedir. Bu kremlerin hepsinin etkisi kanıtlanmıştır. Ancak makat apsesi için kullanılabilecek bir krem veya medikal ürün bulunmamaktadır.

Makatta Apse Tedavisi

Tıpta genel bir kural vardır –> apse=drenaj. Bu durum makat bölgesinde oluşan apseler içinde aynı şekilde geçerlidir. İçerideki iltihabın boşaltılması gereklidir. Aksi takdirde durum ilerleyebilir. Amerliyata hatta bu iltihabın tüm vücuda yayılması sonucu ölüme giden olgular vardır.

Makat Apsesine Hangi Doktor Bakar ?

MAkat bölgesinin cerrahi veya cerahi olmayan hastalıklarıytal ilgilenen tıp branşı genel cerrahidir. Sizde makatta apse şikayetlerine sahipseniz size en yakın sağlık kuruluşundna bir genel cerrahi uzmanına randevu alınız. Genel ayrıntılı bir makat muayenesi şarttır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı